filtry do sprężarek
Jaki filtr, do jakiej sprężarki wybrać?
13 listopada 2019
sprężarki śrubowe bezolejowe
Metody chłodzenia sprężarki
16 stycznia 2020

Części do sprężarek – oryginalne czy zamienniki?

części zamienne do sprężarek

Stojąc przed problemem wymiany części w sprężarce, pojawia się kwestia tego, czy mają być to części oryginalne, czy też zamienniki. Prawda jest taka, że zakup części oryginalnych wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem. Po części wynika to z ich wysokiej jakości, ale również z marży producenta. Tu właśnie w grę zaczynają wchodzić zamienniki, których główną zaletą jest korzystniejsza cena. Oba rozwiązania posiadają swoje plusy, jednak wydaje się, że kupowanie zamienników staje się tylko chwilową oszczędnością. Dlaczego? O tym poniżej.

Wymiana części w sprężarkach

Oryginalne części wymienne do sprężarek mają wysoką jakość, staranne wykonanie i charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością. Często mają też certyfikaty, których nie posiadają ich tańsze odpowiedniki. Są również idealnie dopasowane do konkretnego sprzętu, dzięki czemu mogą służyć przez długi czas, wpływając pozytywnie na żywotność maszyny. Części oryginalne posiadają również ochronę gwarancyjną, która w razie jakichkolwiek problemów pozwala na łatwy dostęp do serwisu sprzętu.

Jeśli więc właścicielowi sprężarki zależy na niezawodności urządzenia, to w pierwszej kolejności powinien się zainteresować zakupem oryginalnych komponentów. Kiedy jednak w grę wchodzą ograniczenia finansowe, to wiele osób zaczyna zastanawiać się nad kupnem zamienników. Do takich zakupów należy jednak podchodzić z rozwagą, ponieważ coś tańszego może stać się pułapką podwójnych zakupów (kiedy wymieniona część się bardzo szybko zepsuje).

Części zamienne do sprężarek – co z tymi nieoryginalnymi?części zamienne do sprężarek

Wokół nieoryginalnych zamienników części do sprężarek pojawia się sporo wątpliwości. Wiele osób nawet nie rozważa ich zakupu, ponieważ uważa, że są to elementy o słabej jakości, które będą negatywnie wpływać nie tylko na wydajność, ale też na ogólną kulturę pracy całej sprężarki. Można jednak spotkać również opinie mówiące o tym, że zarówno zamienniki, jak i oryginalne części do sprężarek pracują tak samo i mają taką samą jakość, a jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak oznaczenia producenta. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Największym minusem nieoryginalnych części zamiennych jest bowiem niepewność co do ich pochodzenia i jakości. Kupując tani zamiennik, można oczywiście trafić na część zbliżoną parametrami do oryginału. Jednak bardzo prawdopodobne jest także, że kupi się część, która będzie miała z oryginałem niewiele wspólnego. Brak znaków producenta i certyfikatów pozwala tutaj bowiem na dużą dowolność w produkcji. W związku z tym, takie części nie dają pewności, że dość szybko się nie zepsują i wtedy będą nadawać się jedynie do wyrzucenia.

Zalety wyboru części oryginalnych

Korzyści z kupowania oryginalnych elementów do sprężarek jest wiele, a wśród tych najważniejszych wymienić można to, że:

  1. Są sprowadzane ze sprawdzonych i legalnych źródeł.
  2. Wyższa cena wiąże się z pewnością wysokiej jakości elementu.
  3. Części oryginalne są idealnie dopasowane do danej sprężarki: ze względu na model, markę, rok produkcji. Taka kompatybilność wpływa pozytywnie na brak problemów z funkcjonowaniem maszyny i daje gwarancję, że wymienione części pozwolą na wydajną i naprawdę efektywną pracę sprężarki.
  4. Kontakt z działem technicznym. Zakup u producenta części oryginalnych będzie wiązać się z ułatwionym dostępem do działu wsparcia technicznego i uzyskania niezbędnej pomocy (np. dotyczącej wymiany poszczególnych części).
  5. Oryginalne części (w przeciwieństwie do zamienników) wpływają na żywotność sprężarki i wpływają korzystnie na czas jej prawidłowego funkcjonowania.

Jak więc widać, czasem zamienniki mogą działać dobrze, jednak nigdy nie można mieć co do tego pewności. Dlatego warto postawić na oryginalne części, które będą pracować bez zarzutu, jednocześnie wpływając pozytywnie na ogólną kulturę pracę maszyny.