części zamienne do sprężarek
Części do sprężarek – oryginalne czy zamienniki?
16 grudnia 2019
Osuszacze ziębnicze – gdzie mogą się przydać?
6 marca 2020

Metody chłodzenia sprężarki

sprężarki śrubowe bezolejowe

Sprężarka to urządzenie, które wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu i produkcji. Mówiąc najoględniej, służy ono do sprężania powietrza, czyli zwiększania jego ciśnienia – nieraz wielokrotnie. Sprężarki znajdują wiele zastosowań. Używa się ich chociażby do uzupełniania ciśnienia w kołach. Jednakże w przemyśle służą one przede wszystkim do napędzania urządzeń oraz jako część systemów chłodzących. Same sprężarki, zwłaszcza duże – przemysłowe, podczas pracy mogą rozgrzewać się do wysokich temperatur i potrzebują dodatkowego chłodzenia. Istnieją różne metody chłodzenia sprężarek.

Chłodzenie sprężarek – kiedy się stosuje oraz jakie są metody?sprężarki śrubowe bezolejowe

We własne systemy chłodnicze zaopatrzone są przede wszystkim sprężarki o zastosowaniu przemysłowym. W czasie pracy niektóre osiągają bardzo wysokie temperatury (rzędu dwustu kilkudziesięciu stopni Celsjusza). Aby zapobiec awarii sprzętu, a co za tym idzie również wielkim stratom finansowym, jakie mogłaby ona spowodować, stosuje się metody chłodzące. Sprężarki o zastosowaniach przemysłowych to w głównej mierze sprężarki śrubowe. Metody chłodzenia stosowane w sprężarkach to:

  • metoda pośrednia,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda międzystopniowa (obejmująca chłodzenie powietrza i oleju).

Chłodzenie sprężarek może odbywać się na dwa zasadnicze sposoby – bezpośrednio albo pośrednio. Metoda bezpośrednia polega na wymianie ciepła pomiędzy komorą sprężarki a otaczającym ją powietrzem. Dla zwiększenia wydajności tej wymiany stosuje się żebrowanie zwiększające jej powierzchnię. Z kolei metoda pośrednia polega na zastosowaniu chłodnicy. To zbiornik wypełniony odpowiednim płynem, który przepływa przez tuleje otaczające wszystkie nagrzewające się elementy sprężarki i otaczające je w formie płaszcza chłodzącego. Nagrzana ciecz chłodząca odprowadzana jest do wymiennika ciepła, a potem wraca do układu.

Elementy chłodnicy takiego rodzaju są jednymi z wrażliwszych na uszkodzenia części sprężarki. Najczęściej ulegają zużyciu ze względu na korozję. Jednakże wymiana skorodowanych części pozwala na przywrócenie urządzeniu całkowitej sprawności. W kwestii takiej jak części zamienne do sprężarek Lublin – czy inne duże miasta – jest miejscem, w którym znalezienie odpowiednich jest jak najbardziej możliwe.

Chłodzenie międzystopniowe

Osobną kwestią jest tak zwane chłodzenie międzystopniowe sprężarek. Pierwszą jego metodą jest wstępne chłodzenie sprężanego powietrza. Do sprężarki trafia powietrze schłodzone, dzięki czemu pewna część energii cieplnej jest zużywana na ogrzanie go, co znacznie zmniejsza temperaturę osiąganą przez urządzenie.

Zasadniczo sprężarki dzielimy na olejowe i bezolejowe. W przypadku tych pierwszych, do wewnątrz doprowadzana jest pewna ilość oleju, dzięki któremu elementy sprężające powietrze (tłoki, lub śruby) przylegają do siebie lepiej. W sprężarkach chłodzonych międzystopniowo chłodzony może być również olej, co dodatkowo obniża temperaturę osiąganą podczas pracy urządzenia. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sprężarek bezolejowych. Używa się ich najczęściej do napędzania urządzeń bardzo wrażliwych, których mechanizm mógłby być uszkodzony przez pewną ilość oleju, która zawsze wydostaje się ze sprężonym powietrzem ze sprężarek olejowych.

Sprężarki bezolejowe budowane są dziś z nowoczesnych materiałów (stopy niektórych metali, tworzywa sztuczne), które charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia, dzięki czemu ich części mogą przylegać do siebie ściślej, a temperatura powstająca podczas pracy są niższe. Takie sprężarki to jednak wciąż bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia o stosunkowo wąskim zakresie zastosowań.