Sprężarka śrubowa czy łopatkowa? Która gdzie się przyda?

osuszacze
Osuszacz domowy a przemysłowy – najważniejsze różnice
8 lipca 2020

Sprężarka śrubowa czy łopatkowa? Która gdzie się przyda?

Sprężarki to popularne urządzenia, ponieważ uzyskiwane z nich powietrze jest bezpieczne i łatwe do zastosowania w zakresie przenoszenia energii. Wskazuje się też, że narzędzia pneumatyczne są wydajne i lżejsze od standardowo używanych elektronarzędzi. Wiele osób zastanawiania się jednak czy wybrać sprężarki śrubowe, czy łopatkowe. Oto wskazówki dla niezdecydowanych.

Sprężarki śrubowe – kiedy i dla kogo?

Sprężarki śrubowe są powszechnie stosowane w przemyśle, ponieważ nadają się do długiej pracy. Z uwagi na samą konstrukcję wymagają, jednak przerw w załączeniach w czasie pracy. Tego typu urządzenia wskutek zaniku poboru sprężonego powietrza są w stanie pracować bez obciążeń, a w tym czasie korzystać z energii elektrycznej, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Decydując się na zakup tego typu sprężarki, warto jednak wiedzieć gdzie i kiedy się przyda:

 1. Sprężarka śrubowa wytwarza hałas w oparciu o standardową zabudowę. Osiąga on współczynnik na poziomie około 65 do 75 dB.
 2. Tego typu sprężarka jest dobrym wyborem, gdy nie mamy dużo miejsca do jej przechowywania.
 3. Sprężarki śrubowe są trwałe, dlatego warto się na nie zdecydować, jeśli szukamy produktu na wiele lat. Trwałość jest określana na poziomie nawet do 50 tysięcy godzin pracy do remontu kapitalnego i zależy w głównej mierze od jakości wykonania stopnia sprężającego. Gwarancja techniczna wynosi z reguły kilka lat – najczęściej 5.
 4. Jeśli chodzi o cenę, to tego typu sprężarka jest znacznie droższa od sprężarki tłokowej, dlatego to znaczny wydatek dla wielu osób. Za wyborem przemawia jednak jej jakość, gdyż urządzenie jest dobrym źródłem sprężonego powietrza wysokiej jakości, także podczas długoterminowej pracy.

Sprężarki łopatkowe – kiedy i dla kogo?

Sprężarki łopatkowe stają się obecnie coraz bardziej popularne. Mają zastosowanie również w przemyśle, gdzie ich użycie może odnosić się do stałej pracy. Co istotne, w momencie zaniku pobieranego powietrza są w stanie pracować jeszcze przez jakiś czas, pobierając energię i powodując dodatkowe koszty. Warto je wybrać, jeśli:

 • chcemy mieć urządzenie, które nie generuje dużo hałasu, ponieważ tego typu sprężarki mają poziom hałasu ok. 65-75 dB, co pozwala na ich stosowanie na halach produkcyjnych i magazynach;
 • chcemy zdecydować się na sprężarki niezajmujące znacznej ilości miejsca;
 • posiadamy dość ograniczony budżet. W praktyce sprężarki łopatkowe są droższe od tłokowych, ale porównywalne w cenie do śrubowych. Wydajność jest, z kolei określana na poziomie sprężarek śrubowych.

Co wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny rodzaj sprężarki?

Stając przed zakupem, warto rozważyć także inne kwestie, takie jak:

 1. Zastosowanie sprężonego powietrza – Jeśli ma ono być niskiej jakości i przeznaczone do czyszczenia w warsztatach lub np. do pompowania kół to dobrym wyborem będzie sprężarka tłokowa. Z kolei dla wysokiej jakości powietrza poleca się wybranie urządzeń śrubowych i łopatkowych – i jedna i druga sprawdza się w takiej sytuacji.
 2. Znacznie ma również sposób użytkowania sprężarki i to jak często chcemy z niej korzystać. Jeśli ma się to odbywać dość często, to warto postawić na sprężarkę łopatkową, co zapewnia komfortową pracę.
 3. Miejsce usytuowania sprężarki – W praktyce wskazuje się, że znaczenie ma poziom hałasu, co wskazuje na lokalizację i konstrukcję sprężarki. Jeśli trzeba jej użyć na stanowiskach roboczych np. na hali, to wówczas polecane jest użycie cichych sprężarek.
 4. Nie warto szybko i pospiesznie kupować sprężarki, ponieważ może to powodować negatywne następstwa takie jak np. wysokie zużycie energii elektrycznej i zanieczyszczenie instalacji sprężonego powietrza. Dlatego zakup powinien być zawsze dobrze przemyślany.