Osuszacz domowy a przemysłowy – najważniejsze różnice

filtry do sprężarek
Kiedy należy wymienić filtr do sprężarki?
8 maja 2020
Sprężarka śrubowa czy łopatkowa? Która gdzie się przyda?
3 września 2020

Osuszacz domowy a przemysłowy – najważniejsze różnice

osuszacze

Wyróżnić można wiele rodzajów osuszaczy ze względu na ich zastosowanie. Modele domowe różnią się od tych przemysłowych. Te pierwsze są urządzeniami o dużo mniejszej wydajności. Posiadają też inną obudowę, są mniej wytrzymałe, zwykle wykonane z tworzyw sztucznych. Osuszaczom przemysłowym stawia się duże większe wymagania. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci i zwykle produkuje się je w konkretnym celu, czyli pod ściśle określone zastosowanie.

Czy osuszacz domowy i przemysłowy to te samo urządzenie?

Domowe osuszacze powietrza mają bardzo podobne działanie do modeli przemysłowych. Przeznaczenie obu tych urządzeń jest inne, ale w każdym przebiega niezmiennie ten sam proces absorpcji. Różnice widoczne są w budowie osuszaczy. Po inne rozwiązania sięga się w przypadku osuszaczy stosowanych w warunkach domowych niż tych wykorzystywanych w przemyśle. Bolączką wielu właścicieli budynków mieszkalnych jest zbyt duże zawilgocenie, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu brak odpowiedniej wentylacji na skutek niewietrzenia pomieszczeń. Problem nasila się głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w poszukiwaniu niepozornej oszczędności zamykamy szczelnie okna i uchylamy je od czasu do czasu tylko na chwilę. Stosowanie preparatów grzybobójczych nie jest żadnym rozwiązaniem, ale powierzchownym działaniem. Pleśń z pewnością pojawi się ponownie, jeśli poprzestanie się tylko na tym.

Skutecznym sposobem na walkę z zarodnikami grzybów i pleśnią są osuszacze. Do użytku domowego służą osuszacze absorpcyjne, które są znacznie mniejsze i tańsze niż modele przemysłowe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich wydajność jest niewystarczająca do usunięcia wilgoci z dużych pomieszczeń. Taki domowy osuszacz nie nadaje się też do profesjonalnego osuszenia ścian czy fundamentów. Mogą być stosowane do codziennego użytku, ale nie na wielką skalę. Przy ich wyborze trzeba mieć na wadze wydajność, określaną w litrach na godzinę/dobę. W przypadku domowych osuszaczy absorpcyjnych wydmuchiwane przez nie powietrze ma wyższą temperaturę niż pobrane. Trzeba też liczyć się z dużym poborem energii.

Co wyróżnia osuszacze przemysłowe?osuszacz

Budowa osuszaczy przemysłowych jest dużo bardziej złożona i skomplikowana niż w przypadku modeli do domowego użytku. Zależy on w dużym stopniu od tego, w jakiej dokładnie gałęzi przemysłu znajdzie zastosowanie dany osuszacz. W przeciwieństwie do domowych osuszaczy te przemysłowe są w stanie skutecznie usunąć wilgoć z dużych pomieszczeń. Są one stosowane w halach produkcyjnych czy magazynach, gdzie znajduje się żywność.

Oczywiście im przestrzeń ma większe rozmiary, tym potrzebne jest urządzenie o większej wydajności, co niestety przekłada się na ogromne zużycie prądu. W celu zredukowania ponoszonych kosztów w nowoczesnych osuszaczach przemysłowych wykorzystuje się technologie wpływania na punkt rosy. Są w stanie wykrywać różnice w temperaturze dużo wcześniej niż modele przeznaczone do domowego użytku. Daje to duże oszczędności energii – ponad 20%. Różnicą między osuszaczami przemysłowymi a domowymi jest też to, że te pierwsze są wyposażone w funkcje dodatkowego obiegu powietrza.

Do zalet zaliczyć można to, że nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania się osuszanych przez urządzenie pomieszczeń. Przemysłowe osuszacze mają dodatkowy filtr przeciwpyłowy, mogą być rozbudowywane o specjalne kolumny węglowe i sterowane komputerowo. Nowoczesne modele są w stanie wykryć najmniejsze zmiany w parametrach. Przedsiębiorcy mogą zamówić osuszacz przemysłowy, który będzie dopasowany do ich indywidualnych potrzeb, czyli model o spersonalizowanej charakterystyce.