Osuszacze ziębnicze – gdzie mogą się przydać?
6 marca 2020
osuszacze
Osuszacz domowy a przemysłowy – najważniejsze różnice
8 lipca 2020

Kiedy należy wymienić filtr do sprężarki?

filtry do sprężarek

Sprężarki powietrza wykorzystuje się w wielu zakładach przemysłowych. Żeby ich praca była efektywna, wymagają one czystego powietrza. Dzięki temu będą one pracowały dłużej i z większą sprawnością. W wielu zakładach postój sprężarki jest równoznaczny z postojem całego zakładu, dlatego bardzo ważne jest dbanie o te elementy.

filtry hankinsonCzym jest filtr w sprężarce?

Każda sprężarka bez względu na miejsce pracy będzie posiadała kontakt z zanieczyszczeniami. Mogą to być pyły, ale również np. cząstki rdzy czy oleje w formie kondensatów. Zanieczyszczenia do kompresorów dostają się najczęściej z powietrza poprzez zawieszone w nim pyłki i różnego rodzaju inne cząsteczki. Bardzo szkodliwe dla urządzeń mogą być zanieczyszczenia, które powstają w reakcjach fizykochemicznych jak np. uwalnianie się rdzy. Takie osady mogą krążyć w instalacji lub znajdować się wewnątrz sprężarki, a ich obecność w dłuższym czasie może doprowadzić do kosztownych uszkodzeń.

Wraz z powietrzem, które jest zasysane do sprężarki, do środka może dostać się para wodna. Sprężarki do swojej pracy potrzebują różnego rodzaju olejów i smarów. Mogą one ulec procesowi kondensacji i dostać się do kanałów powietrznych. Wszystkie powyższe zanieczyszczenia, jak i wiele innych wyłapują właśnie filtry. Są to specjalne elementy, które mają na celu dostarczenie do sprężarki powietrza w jak najlepszym stanie. Dzięki temu jest ona w stanie pracować efektywnie i bez awarii.

Kiedy wymienić filtr w sprężarce? filtry boge

Każdy producent urządzenia powinien w instrukcji użytkowania lub w dokumentacji techniczno-ruchowej zamieścić informację, jakiego rodzaju filtry i w jakiej częstotliwości wymieniać. Zazwyczaj przyjmuje się, że filtry powinny być wymieniane co około 2-3 tysiące godzin. Dzięki temu sprężarka może efektywnie pracować w czasie pomiędzy przeglądami okresowymi. Nie warto zwlekać z wymianą filtrów do ostatniej chwili lub nawet do przeglądu, ponieważ efektywność urządzenia spada, jeśli np. poprzez zanieczyszczony filtr do sprężarki nie dostaje się odpowiednio dużo powietrza. Sprawi to, że rachunki za energię mogą wzrosnąć. Dodatkowo w skrajnych przypadkach stary, zużyty filtr może ulec uszkodzeniu, co w konsekwencji powoduje uszkodzenie kompresora. Koszt naprawy bez wątpienia będzie dużo wyższy od okresowej wymiany filtra.

Filtry oleju – o czym należy pamiętać?

Poza filtrami powietrza należy również pamiętać o wymianie filtrów oleju przy każdym jego serwisie, tak samo jak w samochodzie. Elementy te dbają o czystość smaru, dzięki czemu bezpośrednio wpływają na wydłużenie pracy sprężarki, poprzez ochronę łożysk i innych elementów ruchomych, które wymagają ciągłego smarowania.

Gdzie kupić filtry do sprężarek?

Filtry do sprężarek można najlepiej kupić w sklepie, który specjalizuje się w tego typu elementach. Fachowa obsługa bez wątpienia pomoże w doborze odpowiedniego jego rodzaju. Przykładem mogą być tutaj filtry do sprężarek. Obsługa ma wieloletnie doświadczenie w sprzedaży tych produktów oraz innych elementów do sprężarek różnych firm. Dzięki temu bez problemu doradzi jakiego rodzaju wyposażenia potrzebujemy oraz w jaki sposób powinno być ono eksploatowane. W razie pytań zawsze można zgłosić się do firmy osobiście lub zadzwonić na numer podany w zakładce kontakt. Obsługa techniczna bez wątpienia odpowie na wszystkie pytania. Należy również pamiętać, że kupując filtry w znanym sklepie, możemy mieć pewność, że są one odpowiedniej jakości i posiadają.