Sprężarka mobilna czy stacjonarna? Jak dobrać właściwą do swoich potrzeb?
8 października 2019
części zamienne do sprężarek
Części do sprężarek – oryginalne czy zamienniki?
16 grudnia 2019

Jaki filtr, do jakiej sprężarki wybrać?

filtry do sprężarek

Mało kto wie, czym w zasadzie jest sprężarka i jakie ma zastosowanie w codziennym życiu. Ogólnie rzecz ujmując, sprężarka to maszyna energetyczna, która reguluje przepływ gazu za pomocą podwyższenia ciśnienia lub nadawania energii kinetycznej.

Sprężarki znalazły zastosowanie między innymi w:

filtr do sprężarki

  • różnego rodzaju narzędziach; na przykład w wiertarkach, szlifierkach;
  • malowaniu natryskowym;
  • pompowaniu opon samochodowych;
  • chłodziarkach, wentylatorach, suszarkach;
  • przetłaczaniu gazu ziemnego;
  • a także w wielu innych.

Aby dobrze dbać o swoją sprężarkę, warto wiedzieć, jak często powinno się wymieniać filtry do sprężarek i jakie najlepiej pasują do danego typu.

Filtracja sprężarki- czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje- filtracja uzdatnią powietrze od zanieczyszczeń i oleju. Dzięki filtrom do sprężarek ma się realną szansę na uzyskanie powietrza najwyższej jakości, dzięki któremu praca sprężarki będzie dłuższa i efektywniejsza. Dobranie odpowiedniego filtru tak, aby uzyskać powietrze o odpowiedniej wilgotności i czystości zdaje się być niełatwym zadaniem. Jednak dzięki odpowiedniej wiedzy teoretycznej uda się to bez trudu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra do sprężarki?

Kiedy decyzja o wymianie filtra zostanie już podjęta, wówczas sklepu chętnie spieszą z pomocą w wyborze tego odpowiedniego. Kupując filtr do sprężarki, musimy zwrócić uwagę na jego rozmiar, także zastosowanie, któremu ma być poddany. Przy okazji rozmiaru warto podać także nazwę sprężarki, co znacznie ułatwi nam poszukiwania.

Filtry pyłowe, a sterylne

Aby sprężarka miała szansę na dłuższe działanie, charakteryzuje się cztery typy filtrów, w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, które mają zostać poddane usunięciu. Oto one:

  • Filtr pyłowy: usuwają z urządzenia cząstki stałe. Występują także pod inną nazwą jako filtry zgrubne i dokładne. Kiedy powietrze przepływa przez wkład filtra, zanieczyszczenia zostają wyłapane i zatrzymane we wkładzie cząsteczek stałych, obecnych w sprężonym powietrzu. Im więcej zanieczyszczeń znajdzie się na filtrze, tym trudniejsze będzie wyłapywanie nieczystości.
  • Filtr koalescencyjny: ten drugi opisywany rodzaj filtru charakteryzuje się możliwością usuwania ze sprężonego powietrza wody, aerozoli i innych zanieczyszczeń, takich jak cząstki stałe. Podobnie jak w przypadku filtrów pyłowych- tutaj każde dzieli się ich występowanie na filtry zgrubne i dokładne. Proces filtracji wody, oraz aerozoli oleju odbywa się dzięki zjawisku koalescencji, oznacza to, że zanieczyszczenia przechwycone przez filtr zostają złączone w większe krople i opadają na jego dno, a następnie zostają usunięte przez spust.
  • Filtry węglowe: to charakterystyczne urządzenie wypełnione jest węglem aktywnym, który skutecznie radzi sobie z usuwaniem zapachów i pary oleju. Zanieczyszczenia wpadające do urządzenia trafiają na porowatą powierzchnię filtra, która uniemożliwia im dostanie się do wnętrza.
  • Filtry sterylne: usuwają ze sprężonego powietrza cząsteczki stałe i mikroorganizmy. Filtracja odbywa się dzięki zasadzie retencji lub wykorzystaniu membran. Takie filtry do sprężarki wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu bez problemu można je sterylizować w miejscu pracy.