Sprężarka mobilna czy stacjonarna? Jak dobrać właściwą do swoich potrzeb?

Jak uzyskać najlepszą jakość sprężonego powietrza?
9 września 2019
filtry do sprężarek
Jaki filtr, do jakiej sprężarki wybrać?
13 listopada 2019

Sprężarka mobilna czy stacjonarna? Jak dobrać właściwą do swoich potrzeb?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Sprężarki są nieodzownym akcesorium, znajdującym swoje zastosowanie w przemyśle oraz usługach. Sprężone powietrze jest bezpiecznym i tanim nośnikiem energii dla wielu urządzeń oraz narzędzi pneumatycznych. Dzięki temu, że nie ma właściwości łatwopalnych oraz wybuchowych z powodzeniem stosuje się je do napędzania maszyn tam, gdzie należy zastosować szczególne środki ostrożności.

Wybór odpowiedniej sprężarki należy poprzedzić wcześniejszym rozeznaniem, aby mieć pewność, że zakupiony produkt spełni pokładane w nim oczekiwania.

Czym jest sprężarka i jak działa?

Definicja mówi, że sprężarką jest maszyna energetyczna służąca do podwyższania ciśnienia gazu lub wymuszająca jego nagły przepływ. Prościej mówiąc, jest to urządzenie wyrzucające powietrze lub gaz pod dużym ciśnieniem.

Praca najpowszechniejszej sprężarki tłokowej oparta jest na ruchu posuwisto-zwrotnym tłoka w cylindrze. Upraszczając, w zależności od tego, czy porusza się w górę lub w dół, wytwarza on różnicę ciśnień pozwalającą na wypchnięcie powietrza pod kilkukrotnie wyższym naporem.

Najpowszechniejsze rodzaje sprężarek

Sprężarki można podzielić, według wielu kategorii (stosunek sprężania, rodzaj sprężanego czynnika, ze względu na liczbę stopni), jednak najłatwiej rozróżnić je po tym, jak są skonstruowane. To budowa sprężarki jest jednym z najistotniejszych kryteriów, podczas dokonywania wyboru.

Najchętniej wykorzystywane sprężarki to:

  • sprężarka tłokowa (zwiększenie ciśnienia gazu następuje podczas ruchu posuwistego tłoka w cylindrze),
  • sprężarka śrubowa (gaz sprężany jest poprzez zmniejszanie przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami),
  • sprężarka spiralna (sprężanie zachodzi wskutek pracy dwóch spirali: nieruchomej i poruszającej się),
  • sprężarka z wirującymi tłokami (rodzaj objętościowej pompy rotacyjnej),
  • sprężarka łopatkowa (działanie oparte o obrotowy ruch organu roboczego).

Zastosowanie sprężarek w przemyśle i usługach

Aby sprężarki mogły sprostać wymaganiom stawianym przez zakłady produkcyjne muszą charakteryzować się dużą wydajnością. Mogą być to sprężarki olejowe lub bezolejowe, w tym bardzo popularne sprężarki śrubowe, uważane za wyjątkowo ekonomiczne, znacznie tańsze w użytkowaniu od standardowych sprężarek tłokowych.

Do głównych zalet kompresorów śrubowych należą:

  • dłuższy czas bezawaryjnej eksploatacji, w stosunku do sprężarek tłokowych,
  • niższe koszty konserwacji i napraw,
  • mniejsze natężenie generowanego hałasu, a co za tym idzie cichsza praca.

Jak już wspominano, sprężanie może odbywać się z użyciem oleju lub bez. Sprężarki śrubowe bezolejowe są droższe, ale ich zakup może okazać się wymagany, jeśli powietrze będzie miało kontakt z wyrobami konsumpcyjnymi, takimi jak jedzenie czy leki.

Natomiast powszechna sprężarka tłokowa w zupełności wystarcza, gdy mamy zamiar używać jej do siłowników lub prostej automatyki przemysłowej.

Sprężarka mobilna czy stacjonarna?

Zanim wybierzemy rodzaj sprężarki musimy zastanowić się do czego będzie nam potrzebna.

Sprężarki stacjonarne montuje się ze zbiornikiem sprężonego powietrza w miejscu stałego przeznaczenia, w pobliżu stanowiska pracy pojedynczych maszyn. Jeśli maszyn jest wiele i znajdują się one w różnych lokalizacjach, ale na ogół niezbyt daleko od siebie, można stworzyć sieć sprężonego powietrza.

Sprężarki mobilne sprawdzają się tam, gdzie narzędzia i maszyny są przemieszczane na znaczne odległości oraz trzeba przenosić je na różne poziomy (np. plac budowy). Sieć sprężonego powietrza może wtedy okazać się niewystarczająco wydajna. W takim przypadku sprężarka mobilna zapewni stałe, właściwe ciśnienie powietrza.