Jak uzyskać najlepszą jakość sprężonego powietrza?

Sprężarki śrubowe – gdzie się je montuje?
13 sierpnia 2019
Sprężarka mobilna czy stacjonarna? Jak dobrać właściwą do swoich potrzeb?
8 października 2019

Jak uzyskać najlepszą jakość sprężonego powietrza?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Funkcjonalność sprężarki zależy od wielu zróżnicowanych czynników, z których jednym z najistotniejszych jest z pewnością odpowiednia jakość sprężonego gazu. Producenci tego typu urządzeń nie ustają w wysiłkach, by wyposażyć je w zaawansowane technologicznie rozwiązania, nakierowane na ten parametr.

Jakość powietrza w sprężarce – jej znaczenie i uwarunkowania

Sprężarki użytkowane na halach produkcyjnych czy w warsztatach samochodowych poddawane są w toku swojej pracy wielu obciążeniom. Muszą więc podlegać daleko bardziej rygorystycznemu monitoringowi, niż małe sprzęty tego rodzaju. Na jakość sprężonego powietrza mają wpływ między innymi poniższe czynniki:

  • specyfika procesu sprężania powietrza,
  • brak systemu filtrującego pobierane powietrze,
  • słaby poziom techniczny filtrów sprężarki,
  • dysfunkcja lub zużycie filtrów.

Niezależnie od tego, gdzie wykorzystywana będzie dana sprężarka, zaburzenia jego działania nie są zjawiskiem pożądanym. Nawet niewielkie urządzenie do prywatnego użytku domowego może ucierpieć na korzystaniu z nieprawidłowo oczyszczonego powietrza. Jednak zwłaszcza w przypadku sprężarek przemysłowych, niedostateczna dbałość o ten aspekt ich działania ma szansę w szybkim tempie doprowadzić do poważnych problemów.

Problemy z jakością powietrza - jak im zaradzić?

Powietrze, które zanieczyszczają drobinki kurzu, cząsteczki wody lub oleju, w połączeniu z wysokim ciśnieniem sprężarki może stanowić receptę na prawdziwą katastrofę, a w najlepszym razie - doprowadzić do uszkodzenia cennego i potrzebnego sprzętu. By taka sytuacja nie miała miejsca, urządzenia powinny zostać wyposażone w odpowiednio dobrane filtry do sprężarek. Różnią się między sobą zarówno budową czy sposobem instalacji, jak i złożonością systemu filtrującego, dostosowanego do klasy czystości powietrza, jaka wymagana jest w danym sektorze przemysłu.

Sprężarki, które posiadają regularnie serwisowane systemy uzdatniania powietrza, stanowią sprzęty w wysokim stopniu bezpieczne w obsłudze oraz wydajne. Co więcej, dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów eksploatacja sprężarki przebiega w sposób, który znacznie mniej obciąża urządzenie pod względem technicznym, zmniejszając tym samym ryzyko awarii oraz mechaniczne zużycie się części. Filtry do sprężarek mają również wpływ na jakość produktu końcowego, otrzymanego w procesie angażującym to urządzenie. To kwestia szczególnie istotna na polach takich jak produkcja żywności czy przemysł medyczny, gdzie od poziomu czystości wyrobu zależeć może zdrowie i życie odbiorców.


Jakie filtry do sprężarki wybrać?

W zależności od modelu sprężarki oraz pożądanego efektu końcowego, konieczna będzie instalacja jednego z popularnych typów filtrów. Warto pamiętać przy tym, że filtry do sprężarek powinny pochodzić z asortymentu solidnej marki przemysłowej, by ich niedoskonałe wykonanie nie stało się przyczyną problemów z urządzeniem. Firmy, które poszukują tego typu udoskonaleń, mogą skorzystać z oferty dystrybutora sprężarek, części i filtrów, który na podstawie swojego doświadczenia doradzi w wyborze najbardziej odpowiedniego modelu.

Wśród filtrów do sprężarek znajdziemy:

  • filtry z aktywnym węglem,
  • filtry zatrzymujące cząstki stałe i aerozole,
  • filtry odpylające.

Przy wyborze filtra, który pozwoli sprężarce pracować z nieograniczoną efektywnością, liczy się nie tylko rodzaj zatrzymywanych zanieczyszczeń, ale także detale konstrukcyjne, od których zależy między innymi poziom utraty ciśnienia przy filtrowaniu. By dodatkowo zwiększyć jakość uzyskiwanego powietrza, warto pomyśleć także nad instalacją kilku rozwiązań innego rodzaju, jak choćby osuszacz adsorpcyjny.