Filtry do sprężarek – typy i rodzaje
21 maja 2019
Sprężarki śrubowe spalinowe a olejowe – najważniejsze różnice
10 lipca 2019

Zastosowanie sprężarki śrubowej

Głównym zadaniem sprężarki jest tłoczenie powietrza, czyli zwiększenie jego gęstości. Zagęszczone powietrze wypuszczane przez sprężarkę ma dużą prędkość oraz daje możliwość wykorzystywania go w różny sposób. Jaka jest budowa sprężarki? Jak działa sprężarka śrubowa oraz jakie jest jej zastosowanie?

Jak zbudowana jest sprężarka śrubowa?

Najważniejszym elementem sprężarki są dwa wirniki – wypukły oraz wklęsły, umieszczone w obudowie. Wirniki obracają się względem siebie, czego skutkiem jest sprężone powietrze. Na końcach wirników zamontowane są łożyska, które odpowiadają za wydajność maszyny.

Obudowa ma wylot i wlot ssawny. Powietrze przez nie wpada (odbywa się proces sprężania) i wylatuje przez wylot.

Zasada działania sprężarki śrubowej olejowej i bezolejowej

Sprężarki olejowe używane są przy mieszaniu materiałów, zasilaniu narzędzi i siłowników, lakierowaniu proszkowym i natryskowym. Olej w sprężarkach śrubowych olejowych pełni funkcję smarowania, uszczelniania i odbierania ciepła. Dzięki temu sprężarka nie przegrzewa się i jest bardziej wydajna. Z kolei sprężarki bezolejowe różnią się od olejowych tłokiem, a raczej materiałem z jakiego został on wykonany.

Sprężarki olejowe potrzebują odpowiedniej substancji do zmniejszania tarcia pomiędzy wirnikami. W sprężarkach bezolejowych wirniki są wykonane ze specjalnego materiału, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia. Do tego procesu wykorzystuje się jedynie wodę. Dlatego sprężarki bezolejowe świetnie nadają się do pracy w branżach, gdzie czystość ma znaczenie, np. w farmacji. A filtry w sprężarkach chronią sprężone powietrze przed wszelkimi bakteriami i zanieczyszczeniami.

Sprężarki olejowe są nieco cięższe od tych bezolejowych. Ich zaletą jest duża wydajność i pojemność. Świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju warsztatach samochodowych, lakierniczych, u mechaników oraz przemysłowych.


Zastosowanie sprężarek śrubowych

Kompresory śrubowe ułatwiają pracę. Są też niezwykle skuteczne w dostarczaniu czystego powietrza i trudno jest wyobrazić sobie bez ich pomocy prace w przemyśle takim jak np.:

  • masowym;
  • lotniczym;
  • farmaceutycznym;
  • elektronicznym;
  • spożywczym;
  • morskim.

Maszyny te dają możliwość utrzymanie najwyższego stopnia produkcji i higieny pracy w niezwykle trudnych warunkach.

Jakie są zalety sprężarek śrubowych?

Kompresory są niezwykle wydajne i ciche. Korzystając z oferty dobrej i sprawdzonej firmy mają istnieje też możliwość i bezproblemowego serwisu w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii.

Właściwości fizyczne i chemiczne czystego powietrza, które wytwarzają, skutecznie czyszczą kluczowe z punktu widzenia firmy maszyny. Dodatkowo są łatwe w transporcie i magazynowaniu. Gwarantują suchą, czystą, a przede wszystkim bezpieczną pracę. Jest to ekonomiczne i efektywne urządzenie, które utrzymuje w czystości maszyny.