Filtry do sprężarek – typy i rodzaje
21 maja 2019

Zastosowanie sprężarki śrubowej

Głównym zadaniem sprężarki jest tłoczenie powietrza, czyli zwiększenie jego gęstości. Zagęszczone powietrze wypuszczane przez sprężarkę ma dużą prędkość oraz daje możliwość wykorzystywania go w różny sposób. Jaka jest budowa sprężarki? Jak działa sprężarka śrubowa oraz jakie jest jej zastosowanie?

Jak zbudowana jest sprężarka śrubowa?

Najważniejszym elementem sprężarki są dwa wirniki – wypukły oraz wklęsły, umieszczone w obudowie. Wirniki obracają się względem siebie, czego skutkiem jest sprężone powietrze. Na końcach wirników zamontowane są łożyska, które odpowiadają za wydajność maszyny.

Obudowa ma wylot i wlot ssawny. Powietrze przez nie wpada (odbywa się proces sprężania) i wylatuje przez wylot.

Zasada działania sprężarki śrubowej olejowej i bezolejowej

Sprężarki olejowe używane są przy mieszaniu materiałów, zasilaniu narzędzi i siłowników, lakierowaniu proszkowym i natryskowym. Olej w sprężarkach śrubowych olejowych pełni funkcję smarowania, uszczelniania i odbierania ciepła. Dzięki temu sprężarka nie przegrzewa się i jest bardziej wydajna. Z kolei sprężarki bezolejowe różnią się od olejowych tłokiem, a raczej materiałem z jakiego został on wykonany.

Sprężarki olejowe potrzebują odpowiedniej substancji do zmniejszania tarcia pomiędzy wirnikami. W sprężarkach bezolejowych wirniki są wykonane ze specjalnego materiału, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia. Do tego procesu wykorzystuje się jedynie wodę. Dlatego sprężarki bezolejowe świetnie nadają się do pracy w branżach, gdzie czystość ma znaczenie, np. w farmacji. A filtry w sprężarkach chronią sprężone powietrze przed wszelkimi bakteriami i zanieczyszczeniami.

Sprężarki olejowe są nieco cięższe od tych bezolejowych. Ich zaletą jest duża wydajność i pojemność. Świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju warsztatach samochodowych, lakierniczych, u mechaników oraz przemysłowych.


Zastosowanie sprężarek śrubowych

Kompresory śrubowe ułatwiają pracę. Są też niezwykle skuteczne w dostarczaniu czystego powietrza i trudno jest wyobrazić sobie bez ich pomocy prace w przemyśle takim jak np.:

  • masowym;
  • lotniczym;
  • farmaceutycznym;
  • elektronicznym;
  • spożywczym;
  • morskim.

Maszyny te dają możliwość utrzymanie najwyższego stopnia produkcji i higieny pracy w niezwykle trudnych warunkach.

Jakie są zalety sprężarek śrubowych?

Kompresory są niezwykle wydajne i ciche. Korzystając z oferty dobrej i sprawdzonej firmy mają istnieje też możliwość i bezproblemowego serwisu w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii.

Właściwości fizyczne i chemiczne czystego powietrza, które wytwarzają, skutecznie czyszczą kluczowe z punktu widzenia firmy maszyny. Dodatkowo są łatwe w transporcie i magazynowaniu. Gwarantują suchą, czystą, a przede wszystkim bezpieczną pracę. Jest to ekonomiczne i efektywne urządzenie, które utrzymuje w czystości maszyny.