Sprężarki śrubowe spalinowe a olejowe – najważniejsze różnice

Zastosowanie sprężarki śrubowej
14 czerwca 2019
Sprężarki śrubowe – gdzie się je montuje?
13 sierpnia 2019

Sprężarki śrubowe spalinowe a olejowe – najważniejsze różnice

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Sprężarki śrubowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Zasada ich działania oparta jest na sprężaniu gazu, zazwyczaj powietrza, poprzez zmniejszanie przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami. Jakie są różnice pomiędzy sprężarkami śrubowymi spalinowymi a olejowymi?

Sprężarka śrubowa – czym jest?

Pojęcie sprężarki śrubowej jest szerokim zagadnieniem, ponieważ istnieje wiele rodzajów danego sprzętu. Elementem, warunkującym jego rodzaj jest sposób napędzania mechanizmu – olejowy lub spalinowy. Konstruktorzy sprężarek dążą do zapewnienia ich coraz bardziej kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w skrajnych warunkach. Nowoczesne modele w sposób energooszczędny i niezawodny wytwarzają sprężone powietrze, poprzez zmniejszanie przestrzeni pomiędzy śrubami od otworów ssawnych do tłocznych. Sprężone powietrze może mieć zróżnicowane ciśnienie – od 4 do 13 barów.

Zasada działania sprężarki śrubowej

Głównym elementem sprężarki, odpowiedzialnym za napędzanie całego mechanizmu, są dwie obracające się śruby. W celu wstępnego oczyszczenia powietrza i usunięciu z niego szkodliwych cząstek, jest ono poddawane filtracji. Tak oczyszczone powietrze zostaje sprężone w komorze, pomiędzy dwiema obracającymi się śrubami. Kompresja gazu następuje poprzez zmniejszenie przestrzeni, w której znajduje się powietrze. Zmniejszająca się przestrzeń generuje wzrost ciśnienia. W ten sposób powstaje wysoko-ciśnieniowy strumień sprężonego powietrza, niezbędny w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. Sprężarki śrubowe naszej firmy dostępne są w mieście Lublin, jako główny dystrybutor Boge.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Zastosowanie sprężarek śrubowych zależy w głównej mierze od ich właściwości oraz parametrów. Kompresory wykorzystywane są zarówno jako przemysłowe urządzenia produkcyjne, oraz jako niewielkie urządzenia niezbędne w prawidłowej pracy laboratoriów i warsztatów. Sprężarki wykorzystywane są w przemyśle:

  • kolejowym,
  • budowlanym,
  • spożywczym,
  • maszynowym,
  • metalurgicznym,
  • lotniczym

Sprężarki śrubowe spalinowe

Kompresory spalinowe dzielimy na wyporowe (wysokie ciśnienie gazu) i przepływowe. Zasada działania polega na zasysaniu gazu, a następnie jego tłoczeniu. Proces ten odbywa się dzięki działaniu napędu benzynowego lub diesla w cylindrze. W zależności od rodzaju urządzenia, gaz kompresowany jest za pomocą tłoka, śrub, membrany lub wirnika. Wadą sprężarki spalinowej jest duży hałas, jaki generuje. Szacuje się, że sięga on nawet 80 dB, zatem podczas jego pracy konieczne będzie stosowanie ochrony narządu słuchu. Modele te sprzedawane są z silnikami o mocy od 4 do 33 kW, co znacząco wpływa na wagę urządzenia - im większa wydajność i moc silnika, tym cięższy kompresor (waga może dochodzić nawet do 200 kg). Kupując kompresor, warto również zwrócić uwagę na obudowę, która powinna być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu urządzenia mogą Państwo nabyć w mieście Lublin, u dystrybutora maki Boge – Pneumatik.

Sprężarki śrubowe olejowe

Sprężarka śrubowa z zainstalowanym wtryskiem oleju wykorzystuje olej w wielu procesach: do schładzania urządzenia, oczyszczania, zabezpieczania i ochrony. Sprężarki olejowe są niezawodne, pod warunkiem częstej wymiany oleju. W porównaniu do sprężarek spalinowych, charakteryzują się niskim poziomem hałasu, co znacząco wpływa na komfort pracy. Silnik wykorzystywany w kompresorach olejowych może mieć moc od 3 do około 22 kW, a ich wydajność można kontrolować. Możliwe jest osiągnięcie ciśnienia powietrza do 13 bar.