Rola gwarancji w procesie eksploatacji sprężarki przemysłowej
25 kwietnia 2019
Zastosowanie sprężarki śrubowej
14 czerwca 2019

Filtry do sprężarek – typy i rodzaje

Filtry do sprężarek oddzielają cząstki stałe, aerosole oleju oraz wody, jak i opary olejowe. Dając tym samym świetną jakość sprężonego powietrza. Filtry sprężonego powietrza wykonywane są z różnych materiałów i tworzyw. Ma to wpływ na ich wydajność oraz niezawodność. Wszelkie zanieczyszczenia można skutecznie usunąć, stosując filtry wyłącznie sprawdzonych firm.

Filtracja sprężonego powietrza jest podstawowym procesem dla otrzymania sprężonego powietrza. Jest ona obecna na wielu etapach obróbki powietrza. Filtry sprężonego powietrza usuwają wszystkie rodzaje stałych i płynnych zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza.


Etapy filtracji powietrza za pomocą sprężarki

W pierwszym etapie filtracji powietrza, usuwane są duże ilości kondensatu olejowego, wody oraz cząstek stałych w postaci zanieczyszczeń takich jak: rdza, pył czy krople oleju. W kolejnych etapach filtrowane są drobne cząstki stałe oraz mgła, która powstała z oleju. W przedsiębiorstwach, gdzie sprężone powietrze ma kontakt z żywnością, lekami lub w procesie wrażliwym na obecność oleju, używa się filtrów sprężonego powietrza z węglem aktywnym, które usuwają zapach, a nawet opary oleju.

Bardzo czyste filtry sprężonego powietrza używane są w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym do usuwania wirusów i bakterii uzyskując sterylne sprężone powietrze. Przeznaczone do bezpośredniego kontaktu sprężonego powietrza z produktem końcowym.

Wiele producentów oferuje różnego rodzaju filtry sprężonego powietrza i gazów do użytku w każdej branży przemysłowej. Zoptymalizowana modułowa konstrukcja filtra gwarantuje wysoką wydajność oraz łatwy montaż.

Olejofobowy materiał filtrujący oraz starannie zaprojektowana warstwa elementu filtracyjnego, zapobiega przed cofaniem się zanieczyszczeń z powrotem do systemu. Niepowtarzalna konstrukcja materiału filtracyjnego zmniejsza spadek ciśnienia oraz poprawia efektywność energetyczną.

Zastosowanie filtrów do sprężarek

W dzisiejszych czasach metody produkcyjne wymagają dostarczania sprężonego powietrza najwyższej jakości. W wielu przedsiębiorstwach sprężarki powietrza narażone są na pobieranie z otoczenia coraz to większej ilości zanieczyszczeń np. kurzu i rdzy. Dlatego, odpowiednie filtry do sprężarek są konieczne, aby dostarczać wolne od wszelkich brudów i zanieczyszczeń sprężone powietrze.

Filtry do sprężarek

Filtry oddzielają cząstki stałe, aerosole oleju i wody oraz opary olejowe. Konstrukcja ułatwiająca przepływ oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów, pozwala na utrzymanie ciśnienia dyferencyjnego na stosunkowo niskim poziomie, bez wpływu na zdolność pochłaniania nieczystości. Znacznie niższe straty ciśnienia filtrów obniżają zużycie energii oraz poprawiają bilans CO2 produkcji. Zastosowanie wydajnych włóknin wkładu filtracyjnego z nanowłókien z optymalnym płaszczem zewnętrznym sprawia, że filtry są tak wydajne. W najnowszych standardach filtracji sprężonego powietrza, ważna jest doskonała jakość sprężonego powietrza przy niskich kosztach produkcji.

Zastosowane plisowane wkłady filtrów, które charakteryzują się szczególnie dużą powierzchnią, dzięki czemu utrata ciśnienia jest zmniejszona. Pokrywy wkładu filtra umożliwiają przepływ sprężonego powietrza, a optymalne kanały przepływu i nowoczesny kształt pokryw minimalizują dodatkowo utratę sprężonego powietrza.

Filtry do sprężarek polecane są tylko od renomowanych producentów no BOGE specjalizujących się w technice pozyskiwania sprężonego powietrza.