Sprężarka śrubowa zalety
25 października 2018
Sprężarka do malowania – jaką wybrać?
12 grudnia 2018

Co to są osuszacze?

Bardzo często zdarza się, że w niektórych przypadkach odprowadzanie wilgoci nie może być realizowane tylko i wyłącznie za pomocą wentylacji. Wynika to głównie z faktu, że ilość wilgoci jest za duża lub dane pomieszczenie musi mieć znacznie mniejszy poziom wilgoci wewnątrz niż tradycyjne pomieszczenia. Ponadto warto wiedzieć, że zbyt duża wilgotność może wpływać negatywnie na zdrowie i powodować tworzenie się drobnoustrojów, grzybów itp. W związku z tym można pozbyć się wilgoci w pomieszczeniu kupując osuszacz.

Do czego służą osuszacze?

Osuszacze powietrza są to urządzenia wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych. Działanie osuszaczy polega na skraplaniu pary wodnej oraz odprowadzaniu jej do innego zbiornika. Kupując osuszacz, powinno się zwracać uwagę na jego wydajność. Parametry wydajnościowe osuszaczy podawane są zazwyczaj w litrach (l) na dobę (24 h) albo na godzinę (h). Oczywiście modele profesjonalne osiągają lepsze wydajności i potrafią działać w naprawdę niekorzystnych warunkach. Zazwyczaj wykorzystuje się je w branży budowlanej. Natomiast w warunkach domowych, kiedy osusza się pojedyncze pomieszczenia, wówczas wystarczające będą tradycyjne osuszacze dostępne bez problemu na rynku. Innym ważnym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę, jest przepływ powietrza, który określa objętość powietrza, jaka może zostać odwilżona w ciągu danego czasu przez urządzenie. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, jaki czas pracy posiada osuszacz i zastanowić się, czy spełni on stawiane mu wymagania.

Jaki osuszacz wybrać?

Na rynku najbardziej popularne są osuszacze ziębnicze (kondensacyjne) oraz osuszacze adsorpcyjne. Osuszacz adsorpcyjny wyglądem przypomina lodówkę lub dostępne na rynku klimatyzatory. Jego działania opiera się na efekcie rosy, czyli wykorzystuje fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach. Składa się on z kompresora oraz układu chłodniczego. Co ciekawego układu chłodniczego w takich osuszaczach nie trzeba uzupełniać odpowiednią substancją jak np. w przypadku klimatyzacji samochodowej. Jednak należy pamiętać, że w przypadku takiego osuszacza filtry muszą być wymieniane na bieżąco. Osuszacze kondensacyjne są bardzo wydajne. Najlepiej działają w przypadku dużej wilgotności (ok. 80%) oraz wysokiej temperatury (ok. 30 stopni Celsjusza). W przypadku niższych parametrów mogą one działać już mniej wydajnie. Z kolei działanie osuszaczy adsorpcyjnych opiera się zjawisko adsorpcji. Jest to inaczej gromadzenie się wody na powierzchni adsorbentu.

Głównym elementem konstrukcyjnym takiego osuszacza będzie rotor pokryty adsorbentem. Następnie przez ten element przepływa powietrze, a wilgoć osadza się na rotorze. W porównaniu do tego poprzedniego rodzaju osuszaczy są one bardziej delikatne i narażone na uszkodzenia. Pochłaniają też więcej prądu od osuszaczy kondensacyjnych. Są one wykorzystywane zazwyczaj w pomieszczeniach domowych, gdyż warunki typowe dla budowy mogłyby niekorzystne wpływać na rotor. Zatem osuszacz powietrza powinno się wybierać ze względu na potrzeby.