Co to są osuszacze?
30 listopada 2018
osuszacze Lublin
Wilgoć w domu – co ją powoduje?
17 stycznia 2019

Sprężarka do malowania – jaką wybrać?

Sprężarka do malowania to podstawowy element zestawu, dlatego ważne jest, by wybrać jak najlepszą. Nie oznacza to jednak konieczności kupowania sprzętu w pełni profesjonalnego – wszystko zależy bowiem od potrzeb użytkownika.

Zastosowanie sprężarki

Trudno wybrać sprężarkę, która będzie równie dobra przy malowaniu mebli, samochodu czy drewna. Co prawda na rynku można znaleźć urządzenia uniwersalne, ale warto pamiętać, że najlepiej sprawdzi się sprężarka dedykowana konkretnej czynności, tym bardziej, że urządzenie wielofunkcyjne musi być nie tylko wysokiej jakości, ale także posiadać szereg dodatkowych akcesoriów, dzięki którym możliwe będzie wykonywanie zróżnicowanych zadań. Lepiej więc zastanowić się, do malowania jakich elementów ma posłużyć sprężarka i na tej podstawie wybrać odpowiedni sprzęt. Przykładowo, sprężarki do malowania drewna to urządzenia stosunkowo niewielkie – wystarczą nawet te ze zbiornikami 24 litrowymi, za to przy częściach sporych rozmiarów, takich jak na przykład drzwi, lepiej pomyśleć o większej pojemności. W przypadku malowania aut najlepsze będzie z kolei urządzenie o pojemności co najmniej 50 litrów.

Sposób malowania

Sprężarki do malowania natryskowego muszą być duże, by umożliwić wygodną pracę na większej powierzchni. Inaczej jest w przypadku sprężarki do malowania aerografem – powinna być ona lekka i poręczna, by nie utrudniać prac. Warto jednak pamiętać, że malowanie aerografem jest żmudną czynnością, a zbiornik o niewielkiej pojemności szybko się wyczerpuje.

Wielkość sprężarki

Najważniejszą kwestią z pewnością jest wybranie pojemności sprężarki do malowania. Pod uwagę należy wziąć w tym wypadku wielkość powierzchni, na której chce się pracować. Im mniejsza będzie sprężarka, tym bardziej mobilna i wygodna się okaże, jednak poręczność będzie iść w parze z małą pojemnością, a tym samym konieczne okaże się napełnianie urządzenia w trakcie pracy. Pojemność 24 litrów jest więc rozwiązaniem odpowiednim dla modelarza, wykonawcy detali zdobniczych czy niewielkich poprawek. Najbardziej uniwersalnym urządzeniem są natomiast sprężarki do malowania o pojemności 50 litrów. Nadają się zarówno dla amatorów, jak i zawodowców, gdyż pozwalają na pokrycie farbą dużej powierzchni. Większe rozmiary sprężarki sprawiają ponadto, że jest ona mocniejsza i ma bardziej trwały silnik. W przypadku większych prac, na przykład malowania aut czy mebli pistoletem, można zdecydować się na sprężarkę o pojemności 100 litrów. Warto jednak pamiętać, że tej wielkości urządzenia ze względu na duże gabaryty i nieporęczność przeznaczone są raczej dla profesjonalistów.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa?

Zasada działania obu typów sprężarek jest taka sama. Różnica polega jednak na tym, że tłok w urządzeniu olejowym musi być smarowany, by zniwelować tarcie, natomiast w sprężarkach bezolejowych stosuje się tłoki ze specjalnych tworzyw. Sprężarki bezolejowe nie mogą być jednak stosowane w każdej sytuacji, ponieważ tworzywa, z których wykonane są tłoki, zazwyczaj cechuje mniejsza trwałość niż w sprężarkach olejowych. Tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się więc raczej do sporadycznych prac amatorskich niż do prowadzenia profesjonalnej działalności. Mają też mniejszą wydajność i zazwyczaj mniejsze zbiorniki, gdyż projektowane są raczej z myślą o działalności przydomowej.

Inaczej jest w przypadku sprężarek olejowych, które wykorzystywane są głównie przez profesjonalistów. Świetnie sprawdzą się do malowania czy lakierowania pod warunkiem, że będą dobrze konserwowane. W przypadku zakupu takiego urządzenia warto więc znaleźć zaufany serwis sprężarek, który pozwoli zadbać o dobrą kondycję urządzenia. Można skorzystać z naszych usług, które oferujemy na terenie miast Siedlce.