Jak wygląda serwis sprężarek śrubowych i tłokowych?

osuszacze Lublin
Wilgoć w domu – co ją powoduje?
17 stycznia 2019
Osuszacz powietrza – adsorpcyjny czy kondensacyjny?
18 marca 2019

Jak wygląda serwis sprężarek śrubowych i tłokowych?

Sprężarki tłokowe i śrubowe, jak każdy sprzęt mechaniczny mogą ulegać awariom. Abstrahując od tego, takie sprzęty mogą również wymagać cyklicznej konserwacji. Wiedza o tym, co może zepsuć jest niezbędna do tego, aby przygotować się na ewentualną naprawę. Warto również skupić się na przeglądzie zagadnienia jakim jest serwis sprężarek.

Zanim jednak to nastąpi zasadna wydaje się charakterystyka zarówno sprężarki śrubowej jak i tłokowej.

Sprężarki śrubowe i tłokowe – różnice

Sprężarka tłokowa charakteryzuje się tym, że ma kilka węzłów ruchowych. Wspomniane węzły wykonują dwa rodzaje ruchów: posuwisto-zwrotny i obrotowy.

Drugim rodzajem sprężarek, które są tematem zainteresowania niniejszego tekstu są sprężarki śrubowe. Pojęcie to jest bardzo szerokie ze względu na różne typy urządzeń. Wydaje się, że najlepszym i głównym podziałem jest podział na sprężarki olejowe oraz sprężarki śrubowe bezolejowe. W tym przypadku najczęściej moc generują tutaj dwie obracające się śruby. Co więcej, sprężarki śrubowe z powodzeniem zastępują w obecnych czasach sprężarki tłokowe.

Powyższa charakterystyka przybliża w sposób syntetyczny różnice pomiędzy sprężarkami śrubowymi, a tłokowymi.

Serwis sprężarek

Niemniej jednak głównym tematem artykułu jest serwis sprężarek. Zasadne więc wydaje się skupienie na elementach najbardziej awaryjnych oraz przybliżenie sposobu minimalizacji ryzyka awarii. Do części uznawanych za najbardziej awaryjne uważa się łożyska, zawory, tłoki, czy powierzchnie cylindrów.

Powyższe elementy nie są jedynie teorią bez poparcia. Prowadzone statystyki oraz analiza literatury pozwala na wyodrębnienie najbardziej awaryjnych części. Co więcej, jak podają artykuły naukowe na ten temat około 70 procent uszkodzonych części mogło być narażonych na oddziaływanie mieszaniny olej – czynnik chłodniczy.

Warto zauważyć, że podobnie jak w przypadku innych sprzętów mechanicznych, tak i tutaj można w sposób istotny ograniczyć ryzyko awarii. Dłuższa żywotność jednego sprzętu względem innego może wynikać z przeprowadzania okresowych kontroli. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku dobry serwis sprężarek.

Korzystanie z takich usług pozwala nie tylko na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia usterki. Drobne naprawy wykonywane przez serwis sprężarek mogą zapobiec również poważniejszym kłopotom w przyszłości.

Generalnie rzecz biorąc najczęstszą przyczyną mechanicznych uszkodzeń jest brak oleju, który doprowadza do braku, bądź też nieodpowiedniego poziomu smarowania. Jako inny istotny czynnik można tutaj wymienić również uderzenia cieczowe.

Naprawa tych urządzeń sprowadza się między innymi do inspekcji pracy sprężarki, identyfikacji oraz wymiany uszkodzonych części. Alternatywą dla wymiany zepsutych, czy zużytych części jest oczywiście regeneracja. Patrząc przez pryzmat wybrania jednej z tych opcji nie można jednoznacznie stwierdzić, które jest lepsze. Każdy przypadek jest indywidualny, w związku z czym trzeba wziąć pod uwagę możliwe do poniesienia kosztu, czas naprawy, sensowność oraz możliwość jej wykonania. Poza stosunkowo drobnymi naprawami należy mieć na uwadze te, które są zdecydowanie bardziej kosztowne. Jako przykład można tutaj podać konieczność wymiany sterownika, czy silnika elektrycznego.

Uwagę należy również zwrócić na to, jakie udogodnienia oferuje fabryczny serwis sprężarek. Przestój spowodowany awarią może generować bardzo duże koszty, w związku z tym ważne jest, aby w takim przypadku firma otrzymała sprężarkę zamienną na czas naprawy zepsutej.

W przypadku podjęcia decyzji warto poświęcić również nieco czasu na to, aby sprawdzić, czy dany serwis sprężarek jest godny uwagi i jak jest oceniany przez różnych klientów.