Jak wygląda serwis sprężarek śrubowych i tłokowych?
21 lutego 2019
Rola gwarancji w procesie eksploatacji sprężarki przemysłowej
25 kwietnia 2019

Osuszacz powietrza – adsorpcyjny czy kondensacyjny?

Kupno specjalistycznego osuszacza powietrza to długofalowa inwestycja w zdrowie swojej i swojej rodziny. Modele osuszaczy, spośród których mogą wybierać klienci, obejmują urządzenia działające na zasadzie adsorpcji lub kondensacji. Jak dokładnie przedstawiają się różnice pomiędzy tymi mechanizmami działania i od czego uzależnić wybór urządzenia, by jak najlepiej spełniało swoją funkcję?

Korzystanie z osuszaczy adsorpcyjnych

Ten typ osuszaczy zawdzięcza swoje działanie umieszczonemu wewnątrz desykantowi, którego właściwości umożliwiają przyciąganie przez niego cząsteczek wody obecnych w powietrzu, a następnie powierzchniowe wiązanie ich. Wśród najpopularniejszych desykantów w osuszaczach można wymienić krzemionkę oraz glinokrzemiany (zeolity). Desykant znajduje się na rotorze, z którego woda pobierana jest do przeznaczonej na nią części urządzenia.

Osuszacze adsorpcyjne są z pewnością dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których panuje na ogół niska temperatura, ze względu na to, że powietrze, które zwracają do otoczenia, zostaje ogrzane w wyniku procesu osuszania. W przestrzeni ciepłej domowy osuszacz adsorpcyjny będzie pracował tak samo efektywnie, ale podnoszenie przez niego temperatury powietrza może się okazać niekorzystne w małym pomieszczeniu. Osuszacze adsorpcyjne są chwalone przez użytkowników za ich wysoką wydajność, a cena czyni je bardziej atrakcyjnymi dla nabywców niż osuszacze kondensacyjne.

Z drugiej strony, korzystanie z tego typu osuszaczy rodzi dwa podstawowe problemy. Po pierwsze, kupując osuszacz adsorpcyjny, należy przygotować się na wzrost rachunków za energię elektryczną. Pobierają one sporo prądu, a trzeba przy tym pamiętać, że osuszacze do użytku domowego powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, które tego wymaga (są to przede wszystkim korytarz, piwnica, kuchnia, łazienka). Po drugie, osuszacz adsorpcyjny nie posiada filtra, a jego rotor może się zepsuć w wyniku długotrwałego osadzania na nim zanieczyszczeń.

osuszaczKorzystanie z osuszaczy kondensacyjnych

Urządzenia działające na zasadzie kondensacji wyposażone są w filtr, który zatrzymuje znajdujące się w powietrzu pyły i inne zanieczyszczenia, a pozbawione ich powietrze przepuszcza do komory parownika. Tam następuje obniżenie temperatury powietrza, a następnie skroplenie pary wodnej. Woda zostaje zatrzymana w przeznaczonym do tego zbiorniku, a powietrze – wydmuchane na zewnątrz po uprzednim przepuszczeniu przez skraplacz.

Osuszacze kondensacyjne osiągną większą moc przerobową, postawione w cieplejszym miejscu o wyższym poziomie wilgotności, podczas gdy przy użytkowaniu osuszacza adsorpcyjnego nie jest konieczne branie tej kwestii pod uwagę. Zakup osuszacza kondensacyjnego może się zatem sprawdzić przy zastosowaniu w pomieszczeniu takim, jak łazienka, gdzie schnące pranie dodatkowo podwyższa wilgotność i tak już nasyconego wodą powietrza. Jedną z jego zalet jest także niższy koszt użytkowania. Ponadto temperatura powietrza przetworzonego przez osuszacz nie zmienia się zanadto w stosunku do temperatury początkowej.

Warto pamiętać, że osuszacze kondensacyjne pracują znacznie głośniej, niż ich adsorpcyjne odpowiedniki. Mogą się sprawdzić na przestrzeni dużego domu, natomiast w małym mieszkaniu ich działanie przez dłuższy czas wygeneruje trudny do zniesienia hałas. Obecność filtra oznacza z jednej strony, że powietrze wydmuchiwane przez urządzenie z powrotem do pomieszczenia będzie bardziej przyjazne dla mieszkańców, z drugiej jednak filtr taki wymaga okresowej wymiany. Również inwestycja początkowa w osuszacze kondensacyjne to stosunkowo duży wydatek.