Sprężarki śrubowe spalinowe a olejowe – najważniejsze różnice
10 lipca 2019
Jak uzyskać najlepszą jakość sprężonego powietrza?
9 września 2019

Sprężarki śrubowe – gdzie się je montuje?

Sprężarki śrubowe są wykorzystywane na szeroką skalę w wielu różnych branżach. Są to urządzenia szczególnie często stosowane w przemyśle. Oczywiście występują one w wielu rozmaitych formach, co ułatwia dobór odpowiedniego modelu. To właśnie dzięki nim można szybko i sprawnie dokonać sprężenia gazu, który następnie trafia do zasilanego układu. Warto wspomnieć, że jest to relatywnie nowe rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć zakupu dodatkowych zabezpieczeń (np. antywibracyjnych).

Jak działa sprężarka śrubowa?

W sprężarkach śrubowych elementem roboczym są dwie obracające się śruby. To właśnie pomiędzy nimi znajduje się powietrze, które następnie ulega sprężeniu. Oczywiście w pierwszej kolejności musi ono zostać przefiltrowane. Wszystko po to, aby usunąć szkodliwe związki, które mogłyby zmniejszyć żywotność zasilanej maszyny, a nawet spowodować jej uszkodzenie.

Na skutek działania sprężarki otrzymujemy wysokociśnieniowy strumień powietrza, który trafia do danej instalacji. Na uwagę zasługuje fakt, że innowacyjne sprężarki śrubowe Lublin cechują się najwyższym poziomem wydajności. Plusem jest również optymalny rozmiar urządzenia, co jest szczególnie ważne w miejscach z ograniczoną przestrzenią.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że podczas rozruchu sprężarki śrubowej nie występują gwałtowne wibracje. Proces ten przebiega bardzo spokojnie, dzięki czemu nie ma konieczności montażu dodatkowych zabezpieczeń. Przekłada się to na oszczędność sporej ilości gotówki. Łatwiej jest również kontrolować parametry pracy.


Rodzaje sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe wykorzystywane w przemyśle różnią się między sobą wieloma istotnymi parametrami. Najwyższą funkcjonalność możemy uzyskać w momencie, gdy urządzenie zostanie prawidłowo dobrane do specyfikacji danej instalacji. Warto również wziąć pod uwagę niezawodność i ekonomiczność pracy. Typ urządzenia ma na to duży wpływ.

Wyróżniamy następujące rodzaje:

 • Sprężarki śrubowe olejowe - charakteryzują się one ponadprzeciętną wytrzymałością. Są w stu procentach przystosowane do nieprzerwanej pracy. Dzięki temu można uniknąć kłopotliwych awarii, czy też innych usterek. Komponenty maszyny są kompleksowo chronione przed przedwczesnym zużyciem. Minusem jest fakt, że efektem sprężenia jest mieszanka gazu oraz oleju. Wymaga to dokładnej filtracji.
 • Sprężarki śrubowe bezolejowe - ich plusem jest fakt, że nie wymagają zaawansowanej filtracji tak jak w przypadku modeli olejowych. Za wadę można uznać niższą wydajność sprzętu. Wymaga on chłodziwa w postaci wody. Sprawdza się ona jednak nieco gorzej niż olej.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe wykorzystuje się w wielu instalacjach przemysłowych. Są niezastąpione w branży przemysłowej, metalurgicznej, lotniczej, kolejowej, motoryzacyjnej, budowlanej, a także wielu innych. Biorą one udział podczas realizacji takich procesów jak:


 • spawanie tworzyw sztucznych,
 • lakierowanie proszkowe lub natryskowe,
 • obróbka przemysłowa prefabrykatów,
 • piaskowanie,
 • śrutowanie,
 • pakowanie, transport i załadunek rurociągów (np. w odwiertach gazowych),
 • sprężanie gazu naturalnego lub koksowniczego,
 • wypełnianie zbiorników technologicznych gazem,
 • zasilanie narzędzi i urządzeń przemysłowych,
 • zasilanie silników gazowych oraz pneumatycznych.

Oczywiście liczba zastosowań sprężarek śrubowych w przemyśle jest o wiele dłuższa. Warto podkreślić, że są to urządzenia elastyczne, które bez trudu można dopasować do wielu różnych zadań. Coraz częściej wypierają one sprężarki tłokowe, które są duże, hałaśliwe i mniej wydajne.